Elim Sende Projesi

Metni Büyüt Metni Küçült

ELİM SENDE 20204. Uluslararası Engelsizmir Kongresi’nin hazırlık projelerinden olan ‘Elim Sende Projesi’, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Engelsiz Sanat Derneği önderliğinde, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Genç-İMO, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği (KAZED), İzmir Alaybey Lions Kulubü, Öğrenci Hemşireler Derneği (ÖHDER),  ODTÜ LODOS ve AIESEC İzmir işbirliği ile yürütülmektedir.
 
Pandemi, sağlık sistemlerimizi, sosyo-ekonomik eşitsizliklerimizi, sosyal yapısal eksikliklerimizi ön plana çıkarırken, doğa ile olan ilişkilerimizi de ön plana çıkardı. Biz de bu sayede, ekosistem, doğal çevre ve insan sağlığı arasındaki bağlantıların farkına vardık. Ve yaşadığımız yerleri daha iyi inşa etmeyi ana hedefe koymamız gerektiğini gördük.
 
Bu bağlamda; içinde yaşadığımız dünyanın, doğanın korunmasını, yaşanılan şehrin değerlerini, sağlığımızı ve sosyal yaşamın olması gerektiği hale çevrilmesini, ayrıca; üretkenlik ve örgütlülük çalışması kapsamında proje öğrenciler ile katılımcı gençlerin kişisel gelişimlerine yardımcı olmayı, özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının artmasına da katkı sağlamayı, ENGELLİ FARKINDALIĞI oluştururken, çocuk katılımı ile yeni yapılanmalar için yönetim mekanizmalarına katkıda bulunmayı temalarımız arasına koyduk.
 
İzmir’in 19 ilçesinde, Türkiye’de farklı şehirlerinde (Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul, Kayseri, Manisa, Mersin, Muğla, Kırklareli, Uşak) ve yurtdışı bağlantıları aracılığıyla 15 yurtdışı yerleşim yerinde gerçekleştirilecek bu farkındalık projesi, fiziksel ve sanal ortamlarda uygulanacaktır. Böylece engelli farkındalığı konusunda da İzmir öncülük etmiş olacaktır.
 
Projenin oluşumunu sağlayan İzmir Engelsiz Sanat Derneği başkanı ve Engelsizmir 2021 Kongresi Yürütme Kurulu üyesi Tamer ÖZŞEKER, Proje Koordinatörü Anıl ÜLKER ve Proje konseyi Berkay DERYAL, Buse YÜCEL, Dilan DEMİR, Eda ÜLKER, Saygın KORKMAZ, Semiha ALTUNTAŞ, Seren UTLU İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç SOYER’i ziyaret ederek projenin startını verdiler.