Elim Sende Projesi

Metni Büyüt Metni Küçült

ELİM SENDE 2021

 

4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi’nin hazırlık projelerinden olan ‘Elim Sende Projesi’, İzmir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde İzmir Engelsiz Sanat Derneği yürütücülüğünde, İzmir Bayraklı, Beydağ, Buca, Dikili, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Narlıdere, Ödemiş, Urla İlçe Belediyeleri ile Ankara Büyükşehir Belediyesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Düzce Belediyesi, Kırklareli Belediyesi katılımıyla gerçekleşmektedir.

Ayrıca; İnşaat Mühendisleri Odası İzmir, Ankara, Adana, Eskişehir Şubeleri, Ankara, Adana, İstanbul, Mersin, Uşak Genç-İMO yapılanmaları, KAZED/Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği, İzmir Alaybey Lions Eğitim İhtisas Kulübü, ÖHDER/DEÜ Öğrenci Hemşireler Derneği, ODTÜ LODOS, ÇYDD İzmir ve Bodrum Şubeleri, Kırklareli Kent Konseyi işbirliği ile yürütülmektedir.

 

Pandemi, sağlık sistemlerimizi, sosyo-ekonomik eşitsizliklerimizi, sosyal yapısal eksikliklerimizi sorgulamaya iterken, doğa ile olan ilişkilerimizi de ön plana çıkarmıştır. Biz de bu sayede ekosistem, doğal çevre ve insan sağlığı arasındaki bağlantıların farkına varmış olduk. Bunun sonucu olarak da, yaşadığımız yerleri daha iyi inşa etmeyi ana hedefe koymamız gerektiği görülmüştür.

 

Bu bağlamda; içinde yaşadığımız dünyanın, doğanın korunmasını, yaşanılan şehrin değerlerini, sağlığımızı ve sosyal yaşamın olması gerektiği hale çevrilmesini, ayrıca; üretkenlik ve örgütlülük çalışması kapsamında proje öğrenciler ile katılımcı gençlerin kişisel gelişimlerine yardımcı olmayı, özgüvenlerinin ve yaratıcılıklarının artmasına da katkı sağlamayı, ENGELLİ FARKINDALIĞI oluştururken, çocuk katılımı ile yeni yapılanmalar için yönetim mekanizmalarına katkıda bulunmayı temalarımız arasına koymuş bulunmaktayız.

 

İzmir’de 12 ilçe, Türkiye’de 10 farklı şehirde (Adana, Ankara, Eskişehir, İstanbul, Kırklareli, Manisa, Mersin, Muğla, Uşak, Zonguldak) gerçekleştirilmekte olan bu farkındalık projesi, fiziksel ve sanal ortamlarda uygulanmaktadır. Bir sonra ki aşamada yurtdışı bağlantıları aracılığıyla 16 farklı ülkede gerçekleştirmek, hedeflenmektedir. Böylece engelli farkındalığı konusunda da İzmir öncülük etmiş olacaktır.

 

Proje Koordinatörü Anıl ÜLKER ve Proje konseyi Berkay DERYAL, Buse YÜCEL, Dilan DEMİR, Eda ÜLKER, Feride Çağla BEKAROĞLU, Saygın KORKMAZ, Seren UTLU tarafından yönetilen projeye şimdiye kadar 196 katılımcı genç eşlik etmiştir. Proje; İzmir Engelsiz Sanat Derneği başkanı ve Engelsizmir 2021 Kongresi Yürütme Kurulu üyesi Tamer ÖZŞEKER, İzmir Demokrasi Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Doç. Dr. Hande Çelik ŞAHİN ve CBÜ Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümünden Arş. Gör. Dr. Esin URLU tarafından denetlenmekte ve ilişkisel, müdahale araştırmaları yapılmaktadır.
 

Proje Koordinatörü ve Konseyi’nin İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç SOYER’i ziyaret etmesi ile proje startı verilmiştir.