Elim Sende Projesi

Metni Büyüt Metni Küçült

ELİM SENDE 2020


4. Uluslararası Engelsizmir Kongresi’nin hazırlık projelerinden olan ‘Elim Sende Projesi’, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Engelsiz Sanat Derneği önderliğinde, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Genç-İMO, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği (KAZED), İzmir Alaybey Lions Kulubü, Herkes İçin Sosyal Hizmet Derneği (SOHİD), Öğrenci Hemşireler Derneği (ÖHDER), DEÜ İİB Sosyal Sorumluluk Topluluğu (SOS), DEÜ Sualtı Topluluğu (SAT), DEÜ Yapı Topluluğu (DEYAP), ODTÜ LODOS işbirliği ile yürütülüyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin önderliğinde başlatılan ‘Elim Sende’ Projesi, ilkokul öğrencilerini özel gereksinimli arkadaşlarıyla farklı etkinliklerde kaynaştırırken toplumdaki empati duygusunu da geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.

İzmir’in ilçelerinde ve Türkiye’de farklı şehirlerde (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Düzce, Eskişehir, İstanbul, Kahramanmaraş, Kayseri, Manisa, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Uşak) gerçekleştirilecek bu farkındalık projesi kapsamında, kentte öğrenim gören İlköğretim öğrencileri ve gönüllü üniversite öğrencileri birlikte kaynaştırma programı yürütecekler. Böylece engelli farkındalığı konusunda da İzmir öncülük etmiş olacak.

Projenin amacı; engellilik konusunda farkındalık oluşturmak ve özel gereksinim olan ve olmayan çocukların katılımı ile yeni yapılanmalar için yönetim mekanizmalarına katkıda bulunmaktır. Ayrıca, yaşanılan şehrin değerlerini fark ettirmek, üretkenlik ve örgütlülük çalışması kapsamında öğrenciler ile katılımcı gençlerin kişisel gelişimlerine yardımcı olmak, özgüvenlerini ve yaratıcılıklarının artmasına destek olmayı da amaçlamaktadır.
Proje kapsamında yürütülecek aktivitelerin hepsi, çocukların, sosyal yönlerinin gelişmesine katkıda bulunmaya, yaratıcılık ve hayal güçlerini geliştirmeye yöneliktir. çalışmalar içinde, eğitsel drama, müzik, resim gibi sanatsal aktivitelerin yanı sıra çeşitli konularda tartışmalar ve (engelli farkındalığı, çevre bilinci, şehir bilinci, ortak yaşam kültürü gibi) birçok eğitici interaktif seminer de yer almaktadır. Projede görev alacak gönüllüler ve ilçe temsilcileri Farkındalık Merkezi’ndeki uygulamalı engelli farkındalık eğitimlerini ve proje bilgilendirme eğitimlerini tamamladılar.

Projenin oluşumunu sağlayan İzmir Engelsiz Sanat Derneği başkanı ve Engelsizmir 2020 Kongresi Yürütme Kurulu üyesi Tamer ÖZŞEKER, Proje Koordinatörü Anıl ÜLKER ve Proje yürütücüleri Buse Yücel, Semiha Altuntaş, Serdar Ceyhan, Seren Utlu İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç SOYER’i ziyaret ederek projenin startını verdiler.